Dedemin Adası

Sevdiğiniz birisinin çok uzaklara gittiğini düşünün ve onu bir daha göremeyecek olamayı. İnsana korku ve endişe veriyor. Ancak sevdiğinizin orada mutlu ve güzellikler içinde olduğunu düşündüğünüzde siz de mutlu olacaksınızdır.

Ölüm kavramını çocuklara olması gerektiği gibi ve harikulade bir şekilde anlatan bir güzel kitap. Hikayenin içerisinde ölüm kelimesi geçmeden bunu yapıyor üstelik. Bu konuyu çocuklara böylesine güzel bir dille ve öyküyle anlatan bir başka esere rastlamadım açıkçası.
.
Kitabın işlediği konu aslında ülkemiz çocukları açısından da önem taşımaktadır. Bir eğitimci olarak çok fazla karşılaştığım bir durumdur çocuklara verilen “dini kavramların” genellikle” korkutularak” verilmesi konusu. “Allah çarpar”, “Allah seni taş eder”, “yalan söylersen dilin çürür” gibi ifadeler özellikle çocukluk döneminde benim de şahit olduğum birçok olumsuz söylemlerden birkaçı. Bu dönemde çocuklara eksik ya da yanlış olarak verilen “din” ya da “ahlak” eğitimleri sonucunda, bu durumun çocuklarda gelecek adına da kalıcı travmalara sebep olması oldukça olasıdır. Çocukluk döneminde, zaten hali hazırda oldukça soyut bir kavram olan din olgusunu bir korku unsuru olarak öğrenen çocuğa ölüm kavramını da öğretmek oldukça zor olacaktır. Bu yönüyle kitap çocuklara ölümü güzel bir şekilde anlatmayı başarmış.
.
Seviye olarak 1 ve 2. sınıf çocuklarının okumalarına uygun olduğu gibi, okul öncesi dönem çocuklarına okumaya da oldukça uygun.
.
Mutlu okumalar 😊 
#okurdostukitap

https://www.instagram.com/p/BtoMAdjH9Od/

https://www.instagram.com/okurdostukitap/


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s